A- A A+
A- A A+

Bezpieczne postępowanie z ostrymi narzędziami- procedury, wykaz zranień, zapobieganie narażeniu i skutkom

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Lekarze- pracodawcy, których pracownicy są narażeni na ryzyko zranienia ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych mają obowiązek sporządzania i wdrażania procedur bezpiecznego postępowania z ostrymi narzędziami oraz sporządzania i wdrażania procedury używania odpowiednich do rodzaju i stopnia narażenia środków ochrony indywidualnej. Oceny procedur należy dokonywać raz na 2 lata, a także w przypadku wystąpienia na stanowisku pracy zmian mających lub mogących mieć znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika w miejscu pracy.

Ten sam lekarz ma obowiązek prowadzenia wykazu zranień ostrymi narzędziami i uzupełniania go w razie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto w/w lekarz ma obowiązek sporządzania raportu o bezpieczeństwie i higienie pracy w podmiocie leczniczym w zakresie zranień ostrymi narzędziami nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

Dodatkowo lekarz- pracodawca ma obowiązek prowadzenia systematycznych szkoleń dla pracowników, które to szkolenia mają na celu zapobieganie narażeniu i skutkom zranienia.

Powinien także zapewnić pracownikom stały dostęp do instrukcji oraz innych sporządzonych w formie papierowej i elektronicznej informacji o zasadach używania ostrych narzędzi i środków ochrony indywidualnej.